ביטון אורי

ביטון אוֹרי ז"ל

כ"ט טבת תשנ"ז

אוֹרי נולד בי"ט תשרי תשנ"ו לעמרם ולבנה ברמלה. בגיל חמש עבר עם הוריו ליישוב יקיר שהוקם אז בשומרון. הוא למד בבית הספר היסודי בקדומים ובישיבה התיכונית בקרני שומרון.
לאחר לימודי התיכון החליט אוֹרי להתגייס לשירות קרבי, אך טרם שירותו רצה להתמלא רוחנית, החל ללמוד במכינה הקדם הצבאית בעלי ולאחר מכן עבר ללמוד בישיבת מעלות.
בתקופת הלימודים במעלות קיבל אוֹרי על עצמו לחנוך אחים תאומים. מסירותו לילדים האלה הייתה גדולה, ואת כל מרצו השקיע בהם. הוא חשב שהילדים צריכים להכיר את משפחתו וגם משפחתו צריכה להכיר את התאומים. לכן, מדי פעם בפעם נהג לקחת אתו את הילדים לבלות את השבת בבית משפחתו ביקיר. אוֹרי אהב את הילדים והם החזירו לו אהבה. באותה תקופה באה לידי ביטוי התכונה הבולטת ביותר של אוֹרי – הנתינה; תמיד ידע לתת מעצמו לזולת.
לאחר שנה במעלות, בסוף מרץ 1995 התגייס אוֹרי לחטיבת הנח"ל יחד עם חבריו מן הישיבה. בסיום מסלול, קיבל אוֹרי "חייל מצטיין" ועבר לסיירת של החטיבה.

אוֹרי נפל בקרב בלבנון ביום כ"ט בטבת תשנ"ז (8.1.1997), במהלך פעילות מבצעית. כוח של סיירת הנח"ל שהיה בסיור זיהה תנועת מחבלים, ובקרב שהתפתח נפגע אוֹרי מכדור מחבלים שפגע בלבו.
בן עשרים ואחת שנים היה בנפלו. אוֹרי הובא למנוחת עולמים בחלקה הצבאית של בית העלמין בקדומים. הותיר אחריו הורים וארבעה אחים – חנן, עומר, נדב ואליה-יוחאי. לאחר מותו הועלה אוֹרי לדרגת סמל ראשון.

לזכרו של אוֹרי נכתב הספר "אוֹרי במידות".
לבנה ביטון, אמו של אוֹרי, כתבה ספר ילדים "נורי הגוזל" המספר כמשל את סיפור נפילתו של אוֹרי.
ספר תורה לזכרו של אוֹרי הוכנס לבית המדרש בישיבה. שמו הונצח בספרייה ניידת לחיילים וכן בספריה תורנית בבית הכנסת שליד הישיבה.
ביישוב יקיר זכרו של אוֹרי מונצח בדרכים רבות: ספר תורה הוכנס לזכרו לבית הכנסת ביקיר. "נתיבי אוֹרי" – בית המדרש בבית הכנסת המרכזי נקרא על שמו. "נווה אוֹרי" – אחת השכונות ביישוב. אור למדריכים – חדר המדריכים בסניף בני עקיבא ביישוב. יד אוֹרי – חנות לציוד יד שניה. גן אורן – גן ילדים. פארק אוֹרי.
הספריה התורנית באולפנת ישורון שבפתח תקווה נקראה אף היא על שמו של אוֹרי.
המשפחה מקיימת שלושה טיולים בשנה לזכרו של אוֹרי: בחול המועד פסח, בחול המועד סוכות ובחודש תמוז.

סיפורו של אוֹרי ביטון באתר יזכור
סיפורו של אוֹרי ביטון באתר גלעד

סרטון שהוקרן ביום האזכרה ה12 לנפילתו
סרטון שהוקרן ביום האזכרה ה11 לנפילתו
סרטון שהוקרן ביום האזכרה לנפילתו בתשע"בדילוג לתוכן